Manewry ROTA 2015 zakończone

Manewry ROTA 2015 zakończone

Weekend 4-6 września był dla Chorągwi Kieleckiej bardzo intensywny, bowiem w Harcerskim Ośrodku Obozowym „Lubianka” odbyła się trzecia edycja Manewrów. Tym razem przybrały one kryptonim „ROTA 2015”, co można rozwinąć jako Ratownictwo, Obronność, Technika oraz Aktywność obywatelska.

Przez trzy dni 20 patroli złożonych z harcerzy starszych i wędrowników brało udział w różnorodnych zajęciach sprawdzających ich aktywność fizyczną, umiejętność współpracy, a także poziom motywacji do osiągania celów. Nie wystraszyły ich nawet zimne noce w namiocie, czy zadania na wykonywane na pewnej wysokości. Pełni energii brali udział we wszystkich zawodach, by sprawdzić, kto jest najlepszy.

Uczestnicy Manewrów zostali przywitani w piątek przez Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Panią Beatę Oczkowicz. Warto podkreślić, że jest ona razem z nami od pierwszych Manewrów. Tuż po krótkim przemówieniu odbyło się spotkanie z kapitanem Przemysławem Zaczkiem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, który żartobliwie opowiadał o tym, jak wygląda bycie żołnierzem oraz z chęcią odpowiadał na dociekliwe pytania harcerzy.

Po tylu emocjach uczestnicy nie zdążyli jeszcze dobrze zasnąć, a już czekała ich pobudka wojskowa oraz zaprawa poranna. Sobota podzielona została na dwie części. Przedpołudniem miał miejsce Turniej Trójtechniczny, w skład którego wchodziły rozgrywki paintballowe, zawody pływackie na krytej pływalni oraz rywalizacja na strzelnicy. Każda osoba z każdego patrolu brała udział  tylko w jednej dyscyplinie, więc aby uzyskać jak najlepszy wynik, cały zespół musiał dać z siebie wszystko. Popołudniu harcerze dokształcali się podczas Mikrokursów Technicznych w aż ośmiu kategoriach: samoobrona, techniki linowe, pierwsza pomoc, techniki łącznościowe, ratownictwo wodne, maskowanie, ekwipunek wojskowy oraz geocaching. Organizatorzy nie pozwolili uczestnikom nudzić się nawet w nocy, bowiem przeprowadzili grę „Cichociemni” związaną z tematyką II wojny światowej.

Niedziela również była dniem pełnym atrakcji. Rozpoczęła się od biegu „Sprawni jak żołnierze”, podczas którego uczestnicy pokonywali wojskowy tor przeszkód. Swoje zaciekawienie tematyką armii harcerze mogli zaspokoić podczas spotkania z Jackiem Pietrzakiem „JACO”  z Grupy „RAPTOR” z Lublińca.

Manewry zakończyły się uroczystym apelem, na którym wręczono nagrody, podziękowano współorganizatorom oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Dla wszystkich tam obecnych słowo „ROTA” oznacza już nie tylko treść przysięgi albo tytuł wiersza Marii Konopnickiej. To także masa niesamowitych wspomnień i doskonale spędzony czas.

Podczas Manewrów odwiedziło nas również wielu gości, wśród których znaleźli się:

– Podskretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pani Beata Oczkowicz
– kapitan Przemysław Zaczek z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach
– hm. Tomasz Rejmer Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP wraz z Komendą
– Komendanci Hufców Chorągwi Kieleckiej ZHP
– poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk
– Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek
– z-ca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach ppłk. Wiesław Loch
– Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Kielcach mjr. Mirosław Wąchocki
– Jacek Pietrzak „JACO” – Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych Grupa „RAPTOR”
– Komenda Powiatowa Policji sierż. Agnieszka Starczenkow i st. sierż. Przemysław Jagiełło
– Pani Renata Misztal  Izba Celna w Starachowicach
– Jacek Pietrzak „JACO” Grupa „Raptor”

W organizacji Manewrów „ROTA 2015” pomogli również:

Grantodawcy
– Ministerstwo Obrony Narodowej
– Wojsko Polskie
– Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Partnerzy
– Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych Grupa „RAPTOR”
– Stowarzyszenie Orlęta Armii Krajowej
– Stowarzyszenie „Semper Fidelis” Starachowice
– Klub Sportowy „Dragon” Starachowice
– Klub Płetwonurków LOK „Kalmar” w Starachowicach
– Wojskowy Sztab Wojewódzki w Kielcach
– Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach
– Kryta Pływalnia w Starachowicach
– Klub Sportowy „Świt” w Starachowicach
– Tropem Przygody
– WOPR
– WKU w Kielcach

Serdeczne gratulacje składamy zwycięzcom w poniższych kategoriach:

Zadania przedmanewrowe

– Ratownictwo – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice
– Obronność – 75 Kielecka Drużyna Harcerska z Hufca ZHP Kielce-Miasto
– Technika – patrol FAZA z Hufca ZHP Kielce-Miasto
– Aktywność obywatelska – patrol Orzeły z Hufca ZHP Starachowice

Turniej Trójtechniczny

– III miejsce – patrol FAZA z Hufca ZHP Kielce-Miasto
– II miejsce – patrol Orzeły z Hufca ZHP Starachowice
– I miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice

Bieg „Sprawni jak żołnierze”

– III miejsce – patrol BISZKOPTY z Hufca ZHP Kielce-Miasto
– II miejsce – patrol Jestę Kabanosę z Hufca ZHP Kielce-Południe
– I miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice

Best of the Best – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater z Hufca ZHP Starachowice

Wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w Manewrach, za wytrwałość i za to, że każde Manewry są lepsze od poprzednich. Już teraz zapraszamy na kolejną, czwartą, edycję! Więcej informacji znajdziecie na stronie oraz Facebooku Chorągwi Kieleckiej ZHP.

A oto sprawcy całego zamieszania którym chcieliśmy w imieniu Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP bardzo podziękować, czyli całej komendzie manewrów w składzie:

– phm. Mateusz Ślaski – komendant
– hm. Tomasz Łebek – z-ca ds. programowych
– phm. Agnieszka Stochmal – Szefowa biura
– hm. Dariusz Kanclerz – Szef Promocji
– pwd. Karol Janeczek  – Szef ds. zabezpieczenia medycznego
– pwd. Adrian Gorzkowski – Szef ds. zabezpieczenia i porządku publicznego
– pwd. Adrian Tomanek – kwatermistrz
– phm. Konrad Ćwik – Szef Drużyny Sztabowej
– phm. Jacek Ołowiak – Oboźny

jednostkom harcerskim Hufca ZHP Starachowice :
Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice
Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice
100 Drużynie Harcerskiej „Wataha” im.mjr. Eugeniusz Kaszyńskiego „Nurta”
38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater
2 Drużynie Harcerskiej im. Mariana Langiewicza
111 Artystycznej Drużynie Harcerskiej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
XI Szczepowi Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Bohaterów Westerplatte
Harcerskim Kronikom Filmowym

oraz Hufcowi Kielce – Miasto i Hufcowi Ostrowiec Świętokrzyski

Tak trzymać!