Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

W dniach 11-13 grudnia 2015 roku Zakopane zmieni się w stolicę Betlejemskiego Światła Pokoju. Ponad 2000 harcerzy wspólnie będzie oczekiwać na przybycie płomienia do Polski. Płomienia, którego zadaniem jest umocnienie harcerskiego braterstwa oraz współpracy dla dobra człowieka.

Tegoroczne hasło przewodnie akcji to „Zauważ człowieka”. Ma na celu uświadomienie wszystkim, że istnieje wielu samotnych, starszych, czy nawet chorych ludzi, którzy liczą na spotkanie z drugim człowiekiem. W XXI wieku coraz więcej osób zatraca się w technologii i nie dostrzega potrzeby kontaktu z innymi. Stąd stworzenie hasła, które jest apelem do samodzielnego poszukiwania potrzebujących osób. Prośby o dostrzeganie cudzych potrzeb i pomoc.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zrodziła się i została zrealizowana w 1986 roku w Linz, w Austrii. Pierwsza akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Już rok później austriaccy skauci wspomogli jej organizację. Od tego czasu, co roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, stamtąd wędruje do Wiednia – gdzie w trakcie mszy przekazywane jest przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Światło pierwszy raz trafiło do Polski w 1991 roku. Od tej pory, co roku przekazują je nam słowaccy skauci, a my podajemy je dalej: do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec oraz Danii.

Więcej informacji o BŚP znajdziecie: http://swiatlo.zhp.pl/

W dniu 13 grudnia o godziinie 18.00 odbędzie się uroczyste przekazanie Światełka w Kościele pw. św. Wojciecha w Kielcach (pl. Św. Wojciecha 9 w Kielcach). Serdecznie zapraszamy!

Ponadto w dniu 17 grudnia w godzinach 12.00-14.00 harcerze Chorągwi Kieleckiej będą kolędować i rozdawać światełko na Rynku w Kielcach. Serdecznie zapraszamy!