Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego ogłosiła na dni 9-10 stycznia 2023 r. wybory organizacji kandydujących do składu Komitetu Monitorującego Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.
Serdecznie zachęcamy wszystkie organizacje pozarządowe mające siedzibę na terenie województwa świętokrzyskiego do oddania głosu na naszą organizację!
Co to jest Komitet Monitorujący?
Komisja Europejska zaakceptowała program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 (FEŚ). W związku z przygotowaniami do uruchomienia programu, podjęto decyzję o utworzeniu Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.
Komitet Monitorujący to zespół (niezależny organ), który pełni funkcję opiniodawczo-doradczą w programie. Powołanie komitetu ustanowiono w rozporządzeniu ramowym dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 (art. 40). Sposób działania komitetu określa regulamin, który zostanie przyjęty na pierwszym posiedzeniu komitetu.
Komitet Monitorujący tworzą przedstawiciele:
- instytucji państwa członkowskiego (przedstawiciele administracji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego,
- partnerów, w tym organizacje pozarządowe.
Jak wygląda wybór organizacji do Komitetu Monitorującego?
I etapem wyboru był nabór organizacji do konkretnych obszarów tematycznych:
https://www.swietokrzyskie.pro/nabor-organizacji-kandydujacych-do-komitetu-monitorujacego-program-regionalny-fundusze-dla-swietokrzyskiego-2021-2027/ Chorągiew Kielecka ZHP zgłosiła swój akces do Komitetu w obszarze I.
Wybory odbywają się przez głosowanie NGO zarejestrowanych w KRS wg instrukcji zamieszczonych tu:
https://www.swietokrzyskie.pro/ogloszenie-wyborcze-wybory-organizacji-kandydujacych-do-skladu-km-fes-2021-2027/
W obszarze, do którego zgłosiła się Chorągiew Kielecka na 4 miejsca jest chętnych 6 stowarzyszeń.
Kto może oddać głos?
Głosować mogą organizacje pozarządowe mające wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i mające swoją siedzibę na terenie woj. świętokrzyskiego.
Jak można oddać głos?
Aby oddać głos należy:
- Pobrać załączoną kartę wyborczą.
- Podpisać ją w dniach 9 stycznia 2023 r. – 10 stycznia 2023 r. przez reprezentanta/-ów organizacji (zgodnie z reprezentacją zawartą w KRS) za pomocą:
- podpisu kwalifikowanego lub
- profilu zaufanego lub
- podpisu osobistego e-dowód
- Przesłać w dniach 9 stycznia 2023 r. – 10 stycznia 2023 r. w formie dostępnej, w formacie „pdf”, drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej: sek.rops@sejmik.kielce.pl w tytule maila należy wpisać: WYBORY DO KM FEŚ 2021 – 2027.
Karta do głosowania przygotowana w formie skanu (dokument „niedostępny”) podlega odrzuceniu bez możliwości odwołania.W przypadku awarii profilu zaufanego należy przesłać kartę wyborczą bez podpisu lub nie ze wszystkimi podpisami oraz poinformować o tym fakcie w mailu dołączając zrzut ekranu z komunikatem z platformy profilu zaufanego o nie możliwości podpisania karty – brak takiej informacji będzie uznany za przesłanie karty po czasie i zostanie on odrzucony.
Każda organizacja może głosować w następujący sposób:
a) jeden (1) głos na organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze praw podstawowych,
b) jeden (1) głos na organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze federacje,
c) pięć (5) głosów na organizację w pozostałych obszarach, jeśli organizacja uzna, że w tym obszarze prowadzi działalność statutową. Nie można oddać więcej niż jeden głos w obszarze.
Dlaczego warto oddać głos na Chorągiew Kielecką?
- Chorągiew Kielecka jest jedną z najstarszych organizacji społecznych w województwie świętokrzyskim
- Nasza organizacja jest ukierunkowana na rozwój każdej harcerki i harcerza. Dzięki temu jesteśmy organizacją wielopokoleniową, a członkinie i członkowie naszej organizacji reprezentują wszystkie grupy wiekowe.
- Obszar działania naszej organizacji to całe województwo; nasze drużyny i gromady działają w wielu miejscowościach, zarówno w tych małych, jak i miastach powiatowych. Dzięki temu znamy i widzimy potrzeby całego naszego regionu.
- Działalność harcerska to wychowanie przez praktyczne działania. Ta nasza praktyczność to nieustanne organizowanie, planowanie w konkretnej przestrzeni i środowisku. Nasza organizacja i jej członkowie napotyka na wiele wyzwań, dzięki czemu umiemy dobrze je pokonywać.
- Mamy nieustanny kontakt z partnerami społecznymi, szkołami, samorządem i biznesem.
- Nasza organizacja zrzesza ponad 3600 czynnych członków. Ponadto grono osób związanych w przeszłości z harcerstwem jest olbrzymie. Dzięki temu mamy bardzo dobre rozeznanie dotyczące spraw w całym regionie.
- Nasi instruktorzy są aktywnymi obywatelami, pracującymi między innymi w administracji, JST i sferze przedsiębiorstw.
- Naszym głównym działaniem jest wychowanie dzieci i młodzieży, ale oprócz tego zajmujemy się także między innymi edukacją, turystyką, wypoczynkiem, kulturą, sportem i zdrowiem.