Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich


Świętokrzyska Sieć
Świetlic Podwórkowych

Latająca Akademia
Edukacji CyfrowejWSPIERAJĄ NASGALERIA ZDJĘĆ


~ REKLAMA ~


kpt. hm. Stefan Derlatka ps. "Daniel"

2017-09-20 13:57

10-lecie Harcerskich Kronik Filmowych

2017-09-13 13:37

Projekt powstał z poczucia kronikarskiego obowiązku, potrzeby pozostawienia po sobie śladu dla przyszłych pokoleń. Do tej pory w archiwum Harcerskich Kronik Filmowych znalazł o się ponad 1000 filmów, dzięki którym można wrócić  do wielu ważnych momentów z historii Chorągwi Kieleckiej, a nawet całego Związku Harcerstwa Polskiego. 

Kiedy dziesięć lat temu harcmistrz Dariusz Kanclerz postanowił rejestrować i udostępniać coroczne relacje z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, nikt nie przypuszczał, że ten prosty pomysł zaowocuje stworzeniem największego harcerskiego archiwum filmowego w Polsce. Autorski projekt, początkowo rozwijany spontanicznie i w gronie najbliższych znajomych, z czasem został oficjalnie powołany do istnienia rozkazem Komendanta Hufca Starachowice. 

Kamera Harcerskich Kronik Filmowych była wszędzie, począwszy od wydarzeń hufcowych po imprezy centralne, w Polsce, a także za granicą. Lista jest długa, ale wymieńmy te najważniejsze: Festiwal Harcogranie, Rajd Jędrusiowy i Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice, Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, zloty i manewry organizowane przez Chorągiew Kielecką, wydarzenia ogólnozwiązkowe, takie jak: Zlot ZHP w Krakowie, Zlot Monte Cassino, Miasteczko Skautowe na Światowych Dniach Młodzieży, gala plebiscytu „Niezwyczajni”, Wędrownicza Watra czy Betlejemskie Światło Pokoju. 

Oprócz relacji z wydarzeń Harcerskie Kroniki Filmowe tworzą też własne produkcje, mające na celu budowanie dobrego wizerunku ZHP, najciekawsze to „Harcerstwo się liczy”, „Harcerstwo jest super”, „Idzie Rajd”, czy materiały filmowe do akcji 1% dla harcerzy Chorągwi Kieleckiej ZHP. W bogatym archiwum można znaleźć również wywiady z „Mizernym”, partyzantem z oddziału „Jędrusiów” Armii Krajowej - „Wspomnienia Jana Gałuszki”, czy zdigitalizowane kasety VHS z ocalonymi od zapomnienia, czy nawet zniszczenia wywiadami ze świętokrzyskim partyzantami to wiele godzin niezwykłych opowieści.

Rok 2017 jest dla HKF wyjątkowy – stworzona została dziesiąta relacja z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego (tworzona jest ona co roku, począwszy od 50 HRŚ), ponadto przekroczona została bariera tysiąca filmów w archiwum! Dziesięć lat i tysiąc filmów to dobry moment, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Harcerskich Kronik Filmowych: w szczególności hm. Małgorzacie Ślaskiej „Balbinie” która od początku wspierała projekt a od zawsze była harcerską „mamą”. Podziękowania należą się hm. Tomaszowi Rejmerowi – dzięki jego radom, pomysłom i stawianym wyzwaniom Kroniki ewoluują. Inne osoby, które włożyły wiele pracy w projekt to między innymi: hm. Wojciech Pietrzczyk (jest autorem scenariuszy kilkunastu filmów, lektorem, a czasem prezenterem), phm. Marcin Jedliński (wiele razy motywował  Kroniki do dział ania), phm. Maciej Pietrzczyk (prezenter podczas wielu wydarzeń ), hm. Lucjan Pietrzczyk (pomysłodawca kilku produkcji), hm. Mateusz Ślaski – dziękujemy, na was zawsze można liczyć! Dziękujemy prezenterom: pwd. Wiktorii Sajdzie, pwd. Agnieszce Waszak, pwd. Magdalenie Gajaszek, phm. Piotrowi Młynarczykowi, operatorom i technikom których nigdy nie widać : phm. Bartkowi Tetłakowi, pwd. Mikołajowi Opatowskiemu, dh. Staszkowi Kumorowi, phm. Pawłowi Szypulskiemu. Dziękujemy wszystkim bohaterom naszych filmów.

Harcerskie Kroniki Filmowe to projekt, który cały czas się rozwija, w przyszłości czekają kolejne wyzwania. Bez wątpienia jeszcze wiele wydarzeń zostanie utrwalonych, a kolejne osoby będą mogły sięgnąć do filmowego archiwum. Jeśli będziecie brać  udział  w harcerskim rajdzie, zlocie, konferencji – wypatrujcie kamery Harcerskich Kronik Filmowych, bo bardzo prawdopodobne, że ją spotkacie!

 

Zespół Harcerskich Kronik Filmowych

Strona www: www.hkf.starachowice.zhp.pl
YouTube: https://www.youtube.com/user/HKFstarachowice
Facebook: https://www.facebook.com/hkf.zhp/
Flickr: https://www.flickr.com/photos/140523537@N08/

Decyzja Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła”

2017-09-06 20:52

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” oraz nagrody następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa „Dzielne Iskierki” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

01 Gromada Zuchowa „Smerfne Skrzaty” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

3 Konecka Gromada Zuchowa "Wesołe Tygryski" – Hufiec ZHP Końskie

22 Kielecka Gromada Zuchowa "Księżycowe Biedronki" – Hufiec ZHP Kielce-południe

33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy "Żeglarze Kapitana Sebastiana" – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Harcerska

Próbna Drużyna Harcerska "Wataha 2" – Hufiec ZHP Staszów

32 Konecka Drużyna Harcerska "Lamus" im. hm. Tomasza Ferdyna – Hufiec ZHP Końskie

75 Kielecka Drużyna Harcerska im. ks. P. Ściegiennego – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Starszoharcerska

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – Hufiec ZHP Starachowice

52 Przyparafialna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Włóczykije" im. hm.Elzbiety Gargul – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

52 Kielecka Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Wędrownicza

Drużyna Wędrownicza "3 DSH" im. R. Baden-Powella – Hufiec ZHP Szczekocińsko-Włoszczowski

111 Artystyczna Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Starachowice

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 50% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa "Świętokrzyskie Skrzaty" – Hufiec ZHP Starachowice

1 Gromada Zuchowa „Bractwo Leśnej Przygody” – Hufiec ZHP Staszów

2 Gromada Zuchowa "Złote Lwy" – Hufiec ZHP Jędrzejów

8 Gromada Zuchowa „Promyki Dobra” – Hufiec ZHP Jędrzejów

9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” – Hufiec ZHP Starachowice

69 Gromada Zuchowa "Wesołe Ekoludki" – Hufiec ZHP Kielce-powiat

Metodyka Harcerska

08 ŚTDH "Burza" im. Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

8 Drużyna Harcerska "Przyjazna Dłoń" - Hufiec ZHP Jędrzejów

117 Buska Drużyna Wielopoziomowa im. Juliana Dytkowskiego "Zielone Berety" – Hufiec ZHP Busko-Zdrój

6 Konecka Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów "Wilki" – Hufiec ZHP Końskie

9 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” - Hufiec ZHP Jędrzejów

07 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Wataha" - Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

Metodyka Starszoharcerska

15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jędrusiów – Hufiec ZHP Starachowice

7 Konecka Drużyna Starszoharcerska „Nil” - Hufiec ZHP Końskie

Metodyka Wędrownicza

Nie przyznano odznaczeń.

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 20% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Nabór do HSZ i IST Zlotu Chorągwi Kieleckiej ZHP!

2017-08-22 14:57

IST to rodzaj służby zdobywający coraz większą popularność. Jest nieodłączną częścią wielkich imprez międzynarodowych, takich jak Jamboree, Roverway czy CEJ, pojawia się również na imprezach ogólnopolskich. W tym roku IST wsparło już na ziemi świętokrzyskiej Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej oraz V Zlot Kadry ZHP! Zapraszamy teraz chętnych do zgłoszenia się jako IST na Zlot Chorągwi Kieleckiej ZHP!

Ankieta zgłoszeniowa

Harcerska Służba Zabezpieczenia to wędrownicy i instruktorzy którzy mają na celu dbać o bezpieczeństwo uczestników na zlocie. Zakres ich obowiązków to pilnowanie porządku publicznego poprzez patrole oraz warty na zlocie, kierowanie ruchem w trakcie przyjazdów i wyjazdów uczestników oraz zaproszonych gości oraz stan gotowości w przypadku nagłego wypadku. HSZ jest to nowa inicjatywa w naszej Chorągwi, która ma na celu zrzeszyć zainteresowanych w przyszłości pracą w ochronie, policji oraz innych służbach mundurowych. Cenne doświadczenie i poznani ludzie mogą bardzo pomóc w Waszej dalszej karierze. Poza tym... najlepiej z obozów wspomina się Warty nocne, więc nie masz na co czekać! Zgłoś się już dziś!

Ankieta zgłoszeniowa

Rozkaz specjalny Naczelniczki ZHP

2017-08-13 10:40

Prosimy o zapoznanie się z Rozkazem specjalnym Ls.2/2017 Naczelniczki ZHP.

Informujemy, że dzień 13 sierpnia został powyższym rozkazem zarządzony dniem żałoby w całej organizacji.

Zlot ZHP Gdańsk 2018

2017-08-08 17:50

Ta niepowtarzalna impreza odbędzie się w terminie 6-16 sierpnia 2018 r. w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej . Całe wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.

Głównymi przyczynami organizacji ogólnopolskiego zlotu w 2018 roku są:

 • 100-lecie zjazdu zjednoczeniowego ZHP
 • 100-lecie Niepodległości Polski
 • Podsumowanie pracy z kierunkami programowymi

Koszt zlotu dla członków Chorągwi Kieleckiej wynosi 660 zł . Kwota ta obejmuje wyżywienie, program, ubezpieczenie w trakcie zlotu, dostęp do zaplecza sanitarnego oraz wyprawkę zlotową. Transport będzie organizowany osobno, w zależności od liczebności hufcowych reprezentacji. Jego koszt nie powinien przekroczyć 80-100 PLN na osobę.

Płatność za zlot będzie się odbywać w systemie ratalnym (3 raty – październik ’17, marzec oraz maj ’18). Dokładana wysokość rat zostanie podana, kiedy zostanie rozpoczęty proces rekrutacyjny, który docelowo ma trwać do końca września. Pierwsza rata będzie najmniejsza.

Na zlocie funkcjonować będą 40-osobowe drużyny zlotowe składające się z 4 zastępów po 10 osób. Zalecane jest tworzenie zastępów jednorodnych metodycznie. Każdy zastęp musi posiadać w swoim składzie opiekuna będącego instruktorem.

Dodatkowo istnieje możliwość uczestnictwa w zlocie jako kadra zlotu. W tym celu należy zgłosić się bezpośrednio do organizatorów zlotu poprzez podaną poniżej stronę internetową. Kadra zlotu jest zobligowana do wniesienia składki zadaniowej w wysokości 590 PLN.

Zachęcamy do odwiedzenia strony zlotu ZHP 2018 www.gdansk2018.zhp.pl

W razie potrzeby zachęcamy do skontaktowania się z Biurem Chorągwi Kieleckiej ZHP lub bezpośrednio z phm. Maciejem Pietrzczykiem, komendantem gniazda Chorągwi Kieleckiej na owym Zlocie. maciej.pietrzczyk@zhp.net.pl

ZASADY REKRUTACJI

Zlot ZHP to wyjątkowe wydarzenie. Dla wielu z nas to także pierwsze spotkanie z modelem 40-osobowej drużyny zlotowej. No właśnie - drużyny! Wspólne gotowanie, mieszkanie i przebywanie tuż obok innych drużyn zlotowych ma na celu usprawnienie funkcjonowania tak dużej imprezy jaką jest zlot ZHP. Każda drużyna to 4 patrole po 10 osób (9 uczestników + 1 opiekun). Teoretycznie przypada minimum jedna drużyna na hufiec - bardzo cieszyłoby nas gdyby każdy hufiec mógł wysłać na zlot taką grupę.

Wiemy jednak, że te grupy mogą być większe lub mniejsze - dlatego dodajemy także opcję zgłoszeń pojedynczych zastępów oraz w skrajnych przypadkach pojedynczych uczestników. Postaramy się połączyć "wolne elektrony" tak, aby każdy był w drużynie i mógł pojechać na zlot do Gdańska. Jesteśmy dobrej myśli!

Warto dodać, że 10-osobowe zastępy powinny być jednorodne metodycznie. To nimi chodzimy na zajęcia. Dobrze by było zatem, aby każdy mógł uczestniczyć w zajęciach odpowiednich do danej metodyki.
Zachęcamy do zgłaszania całych drużyn! Jeśli jest to nie do zrobienia - zachęcamy do zgłaszania całych zastępów lub ewentualnie siebie samych! W miarę spływania zgłoszeń będziemy formować drużyny (w konsultacji z Wami) oraz wysyłać Wam niezbędne dokumenty.

Liczba miejsc NIE jest ograniczona!

Jeśli chcecie jechać z nami jako kadra - droga wolna, zachęcamy do kontaktu!

Zgłoszenie patrolowego: goo.gl/kP7bV8

Zgłoszenie członków patrolu: goo.gl/vzcrRT

Zgłoszenie pojedynczego uczestnika, który POMIMO PRÓB nie znalazł patrolu: goo.gl/QZhP1K

Meldunki z Jodły 2017

2017-06-15 11:40

Poniżej przedstawiamy informacje na temat sposobu składania meldunków z realizacji Jodły 2017

1. Po zrealizowaniu zadań zgodnie z wymaganiami zdobywający odznakę dokonują podsumowania pracy, a drużynowy wysyła do Komendy Chorągwi w Kielcach meldunek wraz z wnioskiem o przyznanie odznaki członkom drużyny, zastępu, zespołu i instruktorom.

2. Forma meldunku jest dowolna; meldunek musi zawierać:
- numer i pełną nazwę jednostki z podaniem środowiska (hufiec),
- imię, nazwisko oraz adres zamieszkania drużynowego,
- potwierdzenie z macierzystego Hufca dotyczące wykonania zadań,
- opis i dokumentację wykonanych zadań,- listę osób zdobywających odznakę,
- liczbę osób zgłaszanych do udziału w Zlocie Chorągwi Kieleckiej.

3. Meldunek należy przesłać pod adres:
KOMENDA ZHP CHORĄGWI KIELECKIEJ
ul. Pańska 1a
25-811 Kielce

do dnia 18 sierpnia 2017 r.

4. Możliwe jest przesłanie meldunku w formie elektronicznej. Taki meldunek powinien składać się z części opisowej (format *.doc, *.docx lub *.pdf) oraz z załączników (zdjęć, filmików, etc.) wklejonych w treść pliku z częścią opisową lub dołączonych osobno. Całość plików należy spakować do jednego pliku w formacie *.zip (nazwa pliku: jodla_2017_numer_lub_nazwa_drużyny.zip) i przesłać do Biura Chorągwi w jednym z poniższych sposobów:

- w przypadku plików *.zip o rozmiarze mniejszym niż 20MB, należy go załączyć do maila i wysłać na adres jodla@kielecka.zhp.pl w tytule maila wpisując “Jodła 2017 - Meldunek”

- w przypadku plików *.zip o rozmiarze większym niż 20MB, należy go umieścić na serwerze (np. https://wetransfer.com), a link załączyć do maila i wysłać na adres jodla@kielecka.zhp.pl w tytule maila wpisując “Jodła 2017 - Meldunek”

W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Chorągwi.

Biuletyn Zlotowy nr 2!

2017-06-12 16:09

Drodzy drużynowi w Wasze ręce oddajemy drugi Biuletyn Informacyjny Zlotu ZHP Chorągwi Kieleckiej „Powrót do korzeni” wraz z Regulaminem Zlotu. 

Zlot Chorągwi „Powrót do korzeni” w Tokarni

Proponujemy Wam wspólną wyprawę do tego, co stanowi podstawę ruchu harcerskiego i z czego czerpiemy energię do pracy. Razem powrócimy także do korzeni naszej tradycji i tożsamości kulturowej, czemu będzie sprzyjała lokalizacja Zlotu. Spotykamy się w miejscu szczególnym - Parku Etnograficznym w Tokarni - Muzeum Wsi Kielec­kiej. Wszystkich Was serdecznie zapraszamy i namawiamy do rozpoczęcia przygotowań już teraz.

Termin: 15-17 września 2017 roku 

Miejsce:  Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni 

Szczegółowe informacje na temat Zlotu ZHP Chorągwi Kieleckiej „Powrót do korzeni” zawarte są w Biuletynie Zlotowym nr 1 i 2.

Ankieta zgłoszeniowa znajduje się pod linkiem:

ANKIETA

Kurs Podharcmistrzowski - edycja 2017

2017-06-06 12:22

Przyszli PODHARCMISTRZOWIE,

Zapraszamy Was na organizowany przez ZKK Chorągwi Kieleckiej

KURS PODHARCMISTRZOWSKI „W CHMURACH…”

Kurs podharcmistrzowski to moment przełomowy w działalności instruktorskiej. Kończy się czas odtwarzania tego co nam znane, a rozpoczyna się czas kreowania rzeczywistości całkiem od nowa.

Dla kogo?
Kurs jest przeznaczony dla osób które:

 • Minimum realizują próbę podharcmistrzowską
 • Chcą osiągnąć wyższy poziom kompetencji instruktorskich i społecznych
 • Nie boją się wychodzić poza schemat i odkrywać wciąż nowych przestrzeni
 • Chcą stać się motorem napędowym dla swoich harcerskich środowisk

Termin:
11-15.08.2017

Koszt:

250,00 PLN Chorągiew Kielecka,
350,00 PLN uczestnicy spoza Chorągwi Kieleckiej

Miejsce:
Ośrodek Harcerski Hufca ZHP Starachowice Lubianka.

Zgłoszenia:

Wypełnioną ankietę aplikacyjną wraz z filmem* w formie elektronicznej należy przesłać na adres: zkk@kielecka.zhp.pl do 30 czerwca 2017r.

* Zgłaszając się na kurs należy nagrać 2-3 minutowy film, w którym zgłaszający się powinien zawrzeć takie informacje:

 • Przedstawienie własnej osoby
 • Ja w ZHP ( czym się zajmuję,  co lubię robić, w czym jestem dobry )
 • Prywatnie zajmuję się
 • Moje pasje, zainteresowania
 • Oczekiwania wobec kursu

Serdecznie zapraszam
hm. Piotr Wychowaniec
Komendant Kursu

Harcerska Akcja Letnia 2017

2017-05-25 10:37

W związku ze zbliżającą się Harcerską Akcją Letnią 2017 informuję o procedurze zgłaszania wypoczynku do Chorągwi.

Chęć oraz termin zgłoszenia wypoczynku w Biurze Chorągwi należy uzgodnić z pełnomocnikiem ds. HALiZ, phm. Janem Daranowskim, min. 7 dni przed planowanym zgłoszeniem.

W celu zgłoszenia należy dostarczyć dokumenty zgodnie z załączoną "Listą dokumentów niezbędnych do zatwierdzania wypoczynku".

Przypominamy także, że każdy kandydat kierownik i wychowawca wypoczynku musi przedstawić organizatorowi wypoczynku:

 1. Informację z Krajowego Rejestru Karnego; informacja ta zachowuje ważność przez okres 12 miesięcy od dnia jej wydania. 
 2. Kandydat, który jest jednocześnie zatrudniony na podstawie przepisów, które przewidują warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie, składa w formie pisemnej oświadczenie o niekaralności za przestępstwa, o których mowa w ust. 1 pkt 1. 

Na podstawie art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1036) wolontariusze - kandydaci na kierowników i wychowawców wypoczynku są zwolnieni z uiszczania opłat za wydanie zaświadczeń o niekaralności.

Aby skorzystać z niniejszego zwolnienia należy:

 • przedłożyć pismo od organizatora wypoczynku (właściwego hufca) potwierdzające, że dana osoba jest wolontariuszem - kandydatem na wychowawcę lub kierownika formy wypoczynku (pismo to pozostanie w Sądzie) 
 • w polu 11. "ZAPYTANIA O UDZIELENIE INFORMACJI O OSOBIE" należy wpisać podstawę prawną "art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 654 ze zm.) w zw. z art. 92p ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.)" 

Poniżej załączamy treść ustawy i rozporządzenia MEN oraz wzór Zapytania o udzielenie informacji o osobie.

Ponadto w związku z tym, że Komendanci podpisują umowę z Komendą Chorągwi oraz otrzymują (wraz z kwatermistrzami) pełnomocnictwa do reprezentacji w terenie wraz ze zgłoszeniem należy dostarczyć imiona, nazwiska, stopnie, numery dowodów, adresy zameldowania i numery PESEL komendanta i kwatermistrza (w przypadku braku kwatermistrza na obozie należy mieć dane z-cy komendanta).

pełnomocnik HALiZ

phm. Jan Daranowski

Aktualna instrukcja HALiZ oraz obowiązujące wzory dokumentów.