Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich


Świętokrzyska Sieć
Świetlic Podwórkowych

Latająca Akademia
Edukacji CyfrowejMenu

  • Archiwum aktualności

WSPIERAJĄ NASGALERIA ZDJĘĆ


~ REKLAMA ~


Archiwum

Wrzesień 2017

10-lecie Harcerskich Kronik Filmowych

2017-09-13 13:37 przez Jan Daranowski

Projekt powstał z poczucia kronikarskiego obowiązku, potrzeby pozostawienia po sobie śladu dla przyszłych pokoleń. Do tej pory w archiwum Harcerskich Kronik Filmowych znalazł o się ponad 1000 filmów, dzięki którym można wrócić  do wielu ważnych momentów z historii Chorągwi Kieleckiej, a nawet całego Związku Harcerstwa Polskiego. 

Kiedy dziesięć lat temu harcmistrz Dariusz Kanclerz postanowił rejestrować i udostępniać coroczne relacje z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, nikt nie przypuszczał, że ten prosty pomysł zaowocuje stworzeniem największego harcerskiego archiwum filmowego w Polsce. Autorski projekt, początkowo rozwijany spontanicznie i w gronie najbliższych znajomych, z czasem został oficjalnie powołany do istnienia rozkazem Komendanta Hufca Starachowice. 

Kamera Harcerskich Kronik Filmowych była wszędzie, począwszy od wydarzeń hufcowych po imprezy centralne, w Polsce, a także za granicą. Lista jest długa, ale wymieńmy te najważniejsze: Festiwal Harcogranie, Rajd Jędrusiowy i Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice, Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, zloty i manewry organizowane przez Chorągiew Kielecką, wydarzenia ogólnozwiązkowe, takie jak: Zlot ZHP w Krakowie, Zlot Monte Cassino, Miasteczko Skautowe na Światowych Dniach Młodzieży, gala plebiscytu „Niezwyczajni”, Wędrownicza Watra czy Betlejemskie Światło Pokoju. 

Oprócz relacji z wydarzeń Harcerskie Kroniki Filmowe tworzą też własne produkcje, mające na celu budowanie dobrego wizerunku ZHP, najciekawsze to „Harcerstwo się liczy”, „Harcerstwo jest super”, „Idzie Rajd”, czy materiały filmowe do akcji 1% dla harcerzy Chorągwi Kieleckiej ZHP. W bogatym archiwum można znaleźć również wywiady z „Mizernym”, partyzantem z oddziału „Jędrusiów” Armii Krajowej - „Wspomnienia Jana Gałuszki”, czy zdigitalizowane kasety VHS z ocalonymi od zapomnienia, czy nawet zniszczenia wywiadami ze świętokrzyskim partyzantami to wiele godzin niezwykłych opowieści.

Rok 2017 jest dla HKF wyjątkowy – stworzona została dziesiąta relacja z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego (tworzona jest ona co roku, począwszy od 50 HRŚ), ponadto przekroczona została bariera tysiąca filmów w archiwum! Dziesięć lat i tysiąc filmów to dobry moment, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Harcerskich Kronik Filmowych: w szczególności hm. Małgorzacie Ślaskiej „Balbinie” która od początku wspierała projekt a od zawsze była harcerską „mamą”. Podziękowania należą się hm. Tomaszowi Rejmerowi – dzięki jego radom, pomysłom i stawianym wyzwaniom Kroniki ewoluują. Inne osoby, które włożyły wiele pracy w projekt to między innymi: hm. Wojciech Pietrzczyk (jest autorem scenariuszy kilkunastu filmów, lektorem, a czasem prezenterem), phm. Marcin Jedliński (wiele razy motywował  Kroniki do dział ania), phm. Maciej Pietrzczyk (prezenter podczas wielu wydarzeń ), hm. Lucjan Pietrzczyk (pomysłodawca kilku produkcji), hm. Mateusz Ślaski – dziękujemy, na was zawsze można liczyć! Dziękujemy prezenterom: pwd. Wiktorii Sajdzie, pwd. Agnieszce Waszak, pwd. Magdalenie Gajaszek, phm. Piotrowi Młynarczykowi, operatorom i technikom których nigdy nie widać : phm. Bartkowi Tetłakowi, pwd. Mikołajowi Opatowskiemu, dh. Staszkowi Kumorowi, phm. Pawłowi Szypulskiemu. Dziękujemy wszystkim bohaterom naszych filmów.

Harcerskie Kroniki Filmowe to projekt, który cały czas się rozwija, w przyszłości czekają kolejne wyzwania. Bez wątpienia jeszcze wiele wydarzeń zostanie utrwalonych, a kolejne osoby będą mogły sięgnąć do filmowego archiwum. Jeśli będziecie brać  udział  w harcerskim rajdzie, zlocie, konferencji – wypatrujcie kamery Harcerskich Kronik Filmowych, bo bardzo prawdopodobne, że ją spotkacie!

 

Zespół Harcerskich Kronik Filmowych

Strona www: www.hkf.starachowice.zhp.pl
YouTube: https://www.youtube.com/user/HKFstarachowice
Facebook: https://www.facebook.com/hkf.zhp/
Flickr: https://www.flickr.com/photos/140523537@N08/

Decyzja Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła”

2017-09-06 20:52 przez Jan Daranowski

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” oraz nagrody następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa „Dzielne Iskierki” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

01 Gromada Zuchowa „Smerfne Skrzaty” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

3 Konecka Gromada Zuchowa "Wesołe Tygryski" – Hufiec ZHP Końskie

22 Kielecka Gromada Zuchowa "Księżycowe Biedronki" – Hufiec ZHP Kielce-południe

33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy "Żeglarze Kapitana Sebastiana" – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Harcerska

Próbna Drużyna Harcerska "Wataha 2" – Hufiec ZHP Staszów

32 Konecka Drużyna Harcerska "Lamus" im. hm. Tomasza Ferdyna – Hufiec ZHP Końskie

75 Kielecka Drużyna Harcerska im. ks. P. Ściegiennego – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Starszoharcerska

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – Hufiec ZHP Starachowice

52 Przyparafialna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Włóczykije" im. hm.Elzbiety Gargul – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

52 Kielecka Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Wędrownicza

Drużyna Wędrownicza "3 DSH" im. R. Baden-Powella – Hufiec ZHP Szczekocińsko-Włoszczowski

111 Artystyczna Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Starachowice

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 50% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa "Świętokrzyskie Skrzaty" – Hufiec ZHP Starachowice

1 Gromada Zuchowa „Bractwo Leśnej Przygody” – Hufiec ZHP Staszów

2 Gromada Zuchowa "Złote Lwy" – Hufiec ZHP Jędrzejów

8 Gromada Zuchowa „Promyki Dobra” – Hufiec ZHP Jędrzejów

9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” – Hufiec ZHP Starachowice

69 Gromada Zuchowa "Wesołe Ekoludki" – Hufiec ZHP Kielce-powiat

Metodyka Harcerska

08 ŚTDH "Burza" im. Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

8 Drużyna Harcerska "Przyjazna Dłoń" - Hufiec ZHP Jędrzejów

117 Buska Drużyna Wielopoziomowa im. Juliana Dytkowskiego "Zielone Berety" – Hufiec ZHP Busko-Zdrój

6 Konecka Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów "Wilki" – Hufiec ZHP Końskie

9 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” - Hufiec ZHP Jędrzejów

07 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Wataha" - Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

Metodyka Starszoharcerska

15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jędrusiów – Hufiec ZHP Starachowice

7 Konecka Drużyna Starszoharcerska „Nil” - Hufiec ZHP Końskie

Metodyka Wędrownicza

Nie przyznano odznaczeń.

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 20% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.