Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich


Świętokrzyska Sieć
Świetlic Podwórkowych

Latająca Akademia
Edukacji CyfrowejMenu

  • Archiwum aktualności

WSPIERAJĄ NASGALERIA ZDJĘĆ


~ REKLAMA ~


Archiwum

Czerwiec 2015

II Gra Fabularno-Terenowa "Cichociemni"

2015-06-23 14:53 przez Jan Daranowski

W dniach 19-21 czerwca odbyła się II odsłona gry fabularno-terenowej „Cichociemni” . Miejscem gry tak jak w tamtym roku był Harcerski Ośrodek Obozowy „Lubianka” Hufca ZHP Starachowice. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe miało okazję cofnąć się do czasów okupacji i wcielić się w przedstawicieli różnych struktur Armii Krajowej. Gra zaczęła się w piątek późnym wieczorem kiedy to uczestnicy mieli za zadanie odebrać zrzuty z Londynu. Lawirując pomiędzy licznymi niemieckimi patrolami poszczególne grupy musiały odnaleźć przeznaczone dla nich zrzuty sprzętu. Dzięki pozyskanemu ekwipunkowi mogli oni przystąpić do głównej części gry, która zaczęła się w sobotę rano. Tłem zmagań było fikcyjne miasto w którym znajdował się bazar, kawiarnia „Magnolia”, niemieckie koszary oraz zakamuflowane pomiędzy domami punkty programowe. Na punktach można było spotkać przedstawicieli wszystkich najważniejszych komórek ówczesnego „podziemia”. Uczestnicy mogli tam spróbować swoich sił w akcjach wywiadowczych i dywersyjnych. Nie zabrało też przechwytywania meldunków wroga, szyfrów oraz podrabiania rozmaitych dokumentów i przepustek. Na każdym kroku gracze musieli uważać na niemieckie patrole, które utrudniały konspiracyjną pracę poprzez liczne kontrole i rewizje. Oprócz wspomnianego miasta w pobliskim lesie znajdowały się dwa dodatkowe punkty – Partyzancki Obóz oraz Radiostacja. Na pierwszym z nich każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód oraz umiejętności strzeleckie. Po odpowiednim treningu urządzonym przez znajdujących się tam partyzantów gracze mieli za zadanie przeprowadzić zasadzkę na żandarmerię i dokonać jej rozbrojenia. Na punkcie z Radiostacją należało odebrać rozkazy od władz z Londynu co wymagało dużego skupienia i podstawowej znajomości alfabetu Morse’a. Młodsi z graczy zajmowali się w tym czasie telefonami polowymi i przekazywali meldunki pomiędzy partyzantami ukrytymi w lesie. W przerwie pomiędzy zadaniami można było odpocząć w przygotowanej przez Harcerski Krąg „Łysica Żubry” kawiarni bądź posilić się jedzeniem sprzedawanym na miejscowym bazarze. Dzięki pomocy grupy rekonstrukcji historycznej „Strzelcy Kresowi” z Iłży gracze mieli okazję zapoznania się z ekwipunkiem i używaną w czasach I i II wojny światowej bronią. Miłą niespodzianka dla nas była wizyta Pana Prezydenta Marka Materka, który z zaciekawieniem i podziwem oglądał zmagania małych konspiratorów.

 

 

Po zakończeniu gry nadszedł czas na podsumowanie, kiedy to wszystkie patrole zgromadziły się przy palącym się ogniu wymieniając swoje doświadczenia i prezentując przygotowane wcześniej patriotyczne piosenki. W niedzielę odbył się uroczysty apel podczas, którego poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
A oto wyniki gry :
Kategoria Cichociemni (Harcerze Starsi/Wędrownicy):
1. Patrol „Szprychy ze Składaka” z 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów” i 7 Drużyny Wędrowniczej „Summit” im. Jerzego Kukuczki
2. Patrol „Czapek” z 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
3. Patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater
Kategoria Bojowe Szkoły (Harcerze):
1. Patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater
2. Patrol 11 Drużyny Harcerskiej „Czarne Wilki”
3. Patrol „WATAHA KORPS” z 100 Drużyny Harcerskiej „Wataha” im. mjr Eugeniusz Kaszyńskiego „Nurta”
Kategoria Zawiszacy (Zuchy) :
1. Patrol „Wilczki” z Gromady Zuchowej „Małe wilczki „
2. Patrol „Wiernie płomienie” z gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty”

Gra została przeprowadzona przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra.

ZHP Komenda Hufca w Starachowicach serdecznie dziękuje wszystkim , którzy przyczynili się do powstania i organizacji gry, a szczególnie pomysłodawcy projektu druhowi pwd. Pawłowi Lesiakowi oraz organizatorom i współorganizatorom z następujących środowisk:
2 Drużynie Harcerzy im. Mariana Langiewicza
XI Szczepowi Harcerskiemu im. Bohaterów Westerplatte
100 Drużynie Harcerskiej „Wataha” im. mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”
Kręgowi Seniorów „Łysica – Żubry”
Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.

Do zobaczenia za rok !!

Uchwała Komendy Chorągwi

2015-06-12 10:11 przez Jan Daranowski

Informujemy, że w dziale Do pobrania znajduje się Uchwała Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej nr 2/2015 w sprawie zatwierdzenia Regulaminu opłat wewnętrznych na rzecz profesjonalnej obsługi biurowej wraz z załącznikiem.

Prawie 30000 kilometrów pokonanych w Górach Świętokrzyskich

2015-06-09 01:00 przez Jan Daranowski

W dniach 4-7.06.2015r. 700 harcerzy z całej Polski wzięło udział w 57. Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim. Przez cztery dni na siedmiu różnych trasach poznawali uroki świętokrzyskich szlaków, wypełniali różnorodne zadania i w kręgu braterstwa zawiązywali harcerskie więzi.

Uwielbiany przez harcerzy rajd już po raz pięćdziesiąty siódmy zorganizował Hufiec Starachowice z Chorągwi Kieleckiej ZHP. Do wyboru było w tym roku siedem tras, dzięki czemu w imprezie mogła wziąć udział każda grupa metodyczna. Na „Świętuchu” nie zabrakło więc niezwykle wytrwałych zuchów, wiecznie uśmiechających się seniorów oraz zacięcie dążących do celu harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników.

Po trzydniowym marszu oraz noclegach w namiotach, szkołach, a nawet stodołach, wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na zlocie w Podzamczu Chęcińskim, na terenie nowoczesnego Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Szczęśliwie dopisała piękna pogoda. Było na tyle ciepło, że niektórzy uczestnicy postanowili nawet wykąpać się w fontannie przy Centrum. Ogromną popularnością cieszył się Jagger – gra przypominająca berka oraz ludzkie piłkarzyki. Dodatkowo wraz z zastępem „3 Kości” uczestnicy próbowali swoich sił w najnowszych grach planszowych. Każdy chętny miał także możliwość zwiedzenia Centrum. Warto wspomnieć także, że trasy rywalizowały między sobą w turnieju wiedzy ekologicznej. Jak się okazało najwięcej punktów uzyskała trasa VII i to oni zwyciężyli.

Najwięcej emocji rokrocznie budzi Festiwal Rajdowy. W tym roku odbył się on na rynku w Chęcinach. Na profesjonalnej scenie zaprezentowała się każda z tras. Jednak prawdziwą gwiazdą był zespół Dom o Zielonych Progach, z którym harcerze wynegocjowali parę bisów. Uwieńczeniem części festiwalowej był pokaz iluminacji na Zamku. Z rynku uczestnicy mieli doskonały widok na wędrującą po murach zamkowych Białą Damę. Rajd zakończył się niedzielnym apelem, gdzie poznaliśmy tegorocznych zwycięzców w rajdowych konkurencjach. Po nim uczestnicy stanęli w kręgu i wspólnie odśpiewali bratnie słowo.


Uczestników, którzy chcą z łezką w oku powrócić do 57. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i wszystkich zainteresowanych tegoroczną edycją imprezy zapraszamy na strony:
http://rajdswietokrzyski.zhp.pl/
https://www.facebook.com/HarcerskiRajdSwietokrzyski?fref=ts
http://hkf.starachowice.zhp.pl

Zlot 57. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego

2015-06-03 12:26 przez Jan Daranowski

Serdecznie zapraszamy na Zlot 57. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego do Chęcin. W programie wiele wspaniałych atrakcji!

 

18.00 - Festiwal Zlotowy na Rynku w Chęcinach

19.00 - Koncert zespołu Dom o Zielonych Progach

21.00 - Pokaz Iluminacji Zamku Królewskiego w Chęcinach

 

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny!

Do zobaczenia 6 czerwca w Chęcinach!